sima_Kinima Allagis_170318

Κίνημα Αλλαγής : Οι 28 Τομείς Πολιτικής και τα 8 Θεματικά Δίκτυα

10/05/2018

Το επόμενο βήμα της οργανωτικής συγκρότησης του Κινήματος Αλλαγής είναι γεγονός. Εκτός από τον Τομέα Επικοινωνίας και τον Τομέα Ψηφιακού Κόμματος, συγκροτούνται επιπλέον 28 Τομείς Πολιτικής και 8 Θεματικά Δίκτυα που θα αποτελέσουν τον κινητήριο μοχλό της πολιτικής δράσης του νέου ενιαίου φορέα. Συγκεκριμένα συγκροτούνται:

ΤΟΜΕΑΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Γραμματέας: ΣΦΗΚΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

 

ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ       

1. Τομέας Ευρωπαϊκών Υποθέσεων:

Γραμματέας: ΣΙΑΚΑΝΤΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΔΗΜΑΔΑΜΑ ΖΕΦΗ

 

2. Τομέας Εξωτερικής Πολιτικής:

Γραμματέας: ΛΑΜΨΑ ΠΩΛΙΝΑ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΒΑΡΔΙΚΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

 

3.Τομέας Άμυνας:

Γραμματέας: ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΑΚΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

 

4. Τομέας Απόδημου Ελληνισμού:

Γραμματέας: ΔΑΡΣΙΝΟΣ ΤΑΣΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

 

5. Τομέας Υγείας:

Γραμματέας: ΠΑΡΑΣΥΡΗΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΖΩΤΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

 

6. Τομέας Αντιμετώπισης Κοινωνικών Ανισοτήτων (Πρόνοια):

Γραμματέας: ΜΠΕΚΟΥ ΕΦΗ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

 

7. Τομέας Εργασίας:

Γραμματέας: ΜΕΓΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΛΙΦΕΡΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ

 

8. Τομέας Κοινωνικής Ασφάλισης:

Γραμματέας: ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΣΤΑΣΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

 

9. Τομέας Δημόσιας Διοίκησης:

Γραμματέας: ΣΤΕΦΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΛΑΜΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ

 

10. Τομέας Αυτοδιοίκησης:

Γραμματέας: ΤΟΛΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΜΙΧΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ

 

11. Τομέας Δικαιοσύνης:

Γραμματέας: ΤΣΟΥΚΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

 

12. Τομέας Προστασίας Πολίτη:

Γραμματέας: ΜΙΝΤΖΑΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΨΩΜΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

 

13. Τομέας Μεταναστευτικής Πολιτικής και Ανθρώπινων Δικαιωμάτων:

Γραμματέας: ΛΕΟΜΠΙΛΛΑ ΦΩΤΕΙΝΗ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

 

14. Τομέας Θεσμών (Σύνταγμα – Διαφάνεια – Πολιτικό Σύστημα):

Γραμματέας: ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΜΑΡΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

 

15. Τομέας Περιβάλλοντος – Κλιματικών Αλλαγών και Βιοποικιλότητας:

Γραμματέας: ΚΛΑΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΡΑΠΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

16. Τομέας Ενέργειας:

Γραμματέας: ΔΟΥΚΑΣ ΧΑΡΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΤΣΙΜΠΛΟΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

 

17. Τομέας Πρωτογενούς Παραγωγής:

Γραμματέας: ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗΣ ΜΕΝΕΛΑΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΛΑ

 

18. Τομέας Τουρισμού:

Γραμματέας: ΜΠΟΚΕΑΣ ΜΕΝΕΛΑΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΟΥΣΣΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

 

19. Δευτερογενούς Τομέα και Εμπορίου:

Γραμματέας: ΜΕΪΜΑΡΟΓΛΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

 

20. Τομέας Δημόσιων Υποδομών & Μεταφορών:

Γραμματέας: ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

21. Τομέας Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής:

Γραμματέας: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΧΑΛΑΤΣΗ ΕΦΗ

 

22. Τομέας Παιδείας:

Γραμματέας: ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ ΕΥΓΕΝΙΑ

 

23. Τομέας Πολιτισμού:

Γραμματέας: ΨΥΡΡΑΣ ΘΩΜΑΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΛΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

 

24. Τομέας Αθλητισμού:

Γραμματέας: ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΧΑΤΖΙΝΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑ

 

25. Τομέας Έρευνας, τεχνολογίας και Ψηφιακής Οικονομίας:

Γραμματέας: ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΡΩΣΣΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ

 

26. Τομέας Νεοφυούς & Καινοτόμου Επιχειρηματικότητας και Νεανικής Επιχειρηματικότητας:

Γραμματέας: ΒΛΑΧΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

 

27. Δημοσιονομική Πολιτική – Δημόσιο Χρέος:

Γραμματέας: ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΚΑΛΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

 

28. Επενδύσεις – Χρηματοδοτικά Εργαλεία:

Γραμματέας: ΓΑΤΣΙΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΡΟΥΠΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

 

 

ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ         

1. Δίκτυο ΕΒΕ και Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων:

Γραμματέας: ΚΟΛΟΥΤΣΟΥ ΜΑΧΗ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΟΦΙΔΗΣ ΑΛΕΚΟΣ

 

2. Δίκτυο Εργαζομένων Ιδιωτικού Τομέα:

Γραμματέας: ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας:ΑΠΕΡΓΗ ΕΛΣΑ

 

3. Δίκτυο Εργαζόμενων Δημοσίου Τομέα:

Γραμματέας: ΠΑΠΑΓΕΟΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

4. Δίκτυο Ισότητας:

Γραμματέας: ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΡΑΝΙΑ

 

5. Δίκτυο Συνταξιούχων:

Γραμματέας: ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΑΪΒΑΛΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

6. Δίκτυο Εθελοντισμού, Οικολογίας και Κοινωνικών Κινημάτων:

Γραμματέας: ΔΟΥΡΟΥ ΟΛΓΑ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

 

7. Δίκτυο Επιστημονικών Φορέων ( Συλλόγων και Επιμελητηρίων):

Γραμματέας: ΚΑΜΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

 

8. Δίκτυο Συνδικαλιστικών και Συνεταιριστικών Οργανώσεων Αγροτών:

Γραμματέας: ΚΟΥΤΣΟΥΠΙΑΣ ΘΩΜΑΣ

Αναπληρωτής Γραμματέας: ΤΣΟΥΒΕΛΑΚΙΔΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ